Bóle kręgosłupa

width=300Atraumatyczne bóle kręgosłupa często stanowią dylemat diagnostyczny. Ropień nadtwardówkowy w rdzeniu kręgowym, zespół cauda equina oraz krwiak nadtwardówkowy kręgosłupa to choroby, z którymi pacjenci często zgłaszają się do ambulatoryjnych gabinetów lekarskich, ośrodków pilnej opieki i sal lekarskich. Dopóki nie utrzyma się wysokiego poziomu podejrzenia klinicznego, te jednostki kliniczne mogą być początkowo błędnie zdiagnozowane i źle zarządzane. Może dojść do trwałych następstw neurologicznych, a nawet do śmierci, jeśli wystąpią opóźnienia w odpowiednim leczeniu.

Dokonano ukierunkowanej, krytycznej oceny 34 artykułów recenzowanych w celu zidentyfikowania aktualnych danych dotyczących dokładnej diagnostyki nagłych przypadków kręgosłupa. Niniejszy przegląd podkreśla kluczowe cechy tych trzech patologicznych jednostek, z naciskiem na odpowiednią strategię diagnostyczną, aby skutecznie interweniować i zminimalizować zachorowalność.

• Czas na dekompresję jest ważnym czynnikiem korelowanym z wynikami, podkreślającym wczesną diagnozę
• Nieodwracalne następstwa neurologiczne mogą wystąpić w przypadku początkowego błędnego rozpoznania lub opóźnienia w rozpoznaniu
• Zarządzanie dysrazją krwawienia może być ważnym pierwszym krokiem w leczeniu krwiaka nadtwardówkowego
• Objawy jelitowe / pęcherza moczowego i okostne okołoporodowe mogą różnicować rwę kulszową od zespołu cauda equina
[patrz też: szkoltex, walbet, hydroxyzinum espefa ]