Selektywne modulatory receptora estrogenu: nowa marka leków multitarnych

W połowie lat osiemdziesiątych odkryto, że niesteroidowe antyestrogeny tamoksyfen i raloksyfen (wówczas znane jako keoksyfen) mogą włączać (działanie estrogenowe) lub wyłączać (działanie antyestrogenowe) odpowiedzi w miejscach docelowych estrogenu w organizmie. To odkrycie wywołało koncepcyjną zmianę w farmakologii, która otworzyła drzwi do badań potencjału klinicznego leków, które obecnie nazywa się selektywnymi modulatorami receptora estrogenu (SERM) w zapobieganiu rakowi piersi, osteoporozie i innym chorobom u kobiet. Dwadzieścia lat później weteran SERM tamoksyfen jest nadal stosowany w leczeniu i zapobieganiu raka piersi (działanie antyestrogenowe), ale raloksyfen, nieudany lek na raka piersi, został na nowo opracowany jako SERM i jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie (działanie estrogenowe). Co najważniejsze, raloksyfen jest szczególnie skuteczny w zapobieganiu rakowi piersi u kobiet po menopauzie z normalnym i wysokiego ryzyka. Koncepcja SERM działa. W rezultacie medycyna się zmieniła, a lekarze mają nowe leki, które mogą zapobiegać poważnym chorobom.
Sanchez wraz z kolegami zebrał czas na uzupełnienie biblioteki klinicystów. Ich książka jest aktualną syntezą podstawowych mechanizmów działania estrogenu i SERM, z kompleksową analizą zdarzeń pośredniczonych przez receptor i niereceptorów w tkance docelowej. Sekcje dotyczące nowych SERM i klinicznej endokrynologii SERM są bardzo użyteczne i pozostaną takie przez jakiś czas. Wybór podstawowych i klinicznych tematów sprawia, że jest to ciekawa lektura.
Klinicyści szczególnie polubią drugą połowę książki, w której autorzy integrują podstawowe działania SERM i ich kliniczne zastosowanie. Ze względu na swoją wszechstronność i bezpieczeństwo, raloksyfen jest przedmiotem dyskusji na temat leczenia i zapobiegania osteoporozie oraz wpływu SERM na raka piersi, raka endometrium i chorobę wieńcową serca. Niestety, ostatnie badania dotyczące wpływu raloksyfenu na zdarzenia sercowo-naczyniowe i raka piersi u kobiet po menopauzie torpedują pogląd, że SERM mogą zapobiegać chorobie wieńcowej serca (patrz Barrett-Connor i wsp. W wydaniu czasopisma z 13 lipca 2006 r.). Niemniej jednak, być może w przyszłości inne SERM-y poprawią rokowanie dla pacjentów z wysokim ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca.
Niektóre materiały zostały pominięte w książce. Niewiele mówi się o historycznym znaczeniu odkrycia SERM lub ich wartości w ewolucji w opracowywaniu leków. Myślę, że często jest ciekawie dowiedzieć się, jak badania laboratoryjne faktycznie zmieniają medycynę. Ponadto, istnieje obecnie ogromne podekscytowanie metabolizmem tamoksyfenu – starego leku o zaskakującej tajemnicy. Tamoksyfen jest metabolicznie aktywowany przez enzym CYP2D6, więc jeśli pacjenci przyjmują również pewne selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, aby zapobiec uderzeniom gorąca, tamoksyfen może nie działać optymalnie. Ten temat ma ogromne znaczenie kliniczne.
Ogólnie rzecz biorąc, książka jest dobrze napisana i łatwa do odczytania. SERM-y stały się ważne w ogólnej praktyce medycznej, więc lekarze dobrze zrobiliby, aby lepiej zrozumieć je jako nową grupę leków.
V. Craig Jordan, Ph.D.
Fox Chase Cancer Center, Filadelfia, PA 19111
v.craig. [email protected] edu
[przypisy: apteka internetowa tanie leki, terapia kranio sakralna, okulista w płocku ]
[przypisy: denmed toruń, szynowanie zębów włóknem szklanym, mickey garage ]