Kliniczna anestezjologia Dripps / Eckenhoff / Vandam Wprowadzenie do znieczulenia

Po raz pierwszy nabywcy podręczników do anestezjologii muszą wybierać spośród dziesiątek konkurencyjnych tytułów, od podręczników piórkowych po średnie ciężkie tytuły twarde do ciężkich zestawów wielotomowych. Nowy kandydat w kategorii lekkiej, przenośnej, G. Edward Morgan i Kliniczna Anestezjologia Maged Mikhail rzuca wyzwanie ósmej edycji weterana, Dripps / Eckenhoff / Vandam Wprowadzenie do znieczulenia. Panel sędziów studenckich dołącza do mnie, oświadczając, że są oni równomiernie dobrani. Polecamy obie książki. Od 1957 roku Dripps jest zasłużenie popularnym podręcznikiem wprowadzającym, który został zbadany przez dwa pokolenia anestezjologów neofitów. Dla wielu klinicystów ten klasyk pozostanie najbardziej podkreśloną i wyróżnioną książką na półkach. Pod redakcją Davida Longneckera i Franka Murphy ego 42 autorów zachowało tradycyjny wysoki standard książki. Anestezjologia kliniczna to przede wszystkim dzieło dwóch głównych autorów, których styl pisania przypomina konwersacyjny wzorzec dobrego klinicysty podczas konsultacji. Ich podręcznik utrzymuje dobrą reputację innych publikacji Appleton i Lange Medical Books.
Są tylko niewielkie różnice między tymi dwiema książkami. Są konkurencyjne cenowo i oba ważą nieco mniej niż 3 funty. Dripps ma twardą osłonę, co jest zaletą dla działu, który planuje pożyczać je kolejnym studentom, podczas gdy książka Morphea autorstwa Morgana i Michaiła zawiera o jedną trzecią więcej stron i proporcjonalnie większy indeks. Obie książki kładą nacisk na informacje o wartości dla lekarzy w pierwszych miesiącach szkolenia. Tematy sekcji i rozdziałów są dobrze dobrane w każdej książce. Obejmują one wprowadzenie do sprzętu anestezjologicznego, znieczulenia ogólnego i regionalnego, subspecjalizacje znieczulenia, farmakologię leków adiuwantowych, wpływ chorób układowych na leczenie znieczulenia oraz kwestie prawne i inne. Ponadto książka Morgana i Michaiła zawiera przykładowe przypadki na końcu każdego rozdziału.
Chociaż żaden podręcznik nie pretenduje do encyklopedycznej prezentacji anestezjologii, moi uczniowie zauważyli kilka zaskakujących pominięć i błędów. W Dripps znaleźliśmy tylko jedno zdanie odnoszące się do znieczuleniowego leczenia przezcewkowej resekcji prostaty, co jest częstą i często trudną procedurą. W drugiej książce dyskusja na temat tej techniki nie zawiera komentarza na temat znaczenia wzrostu ciśnienia krwi podczas resekcji. Ten przykład może odzwierciedlać jedynie wzorzec instrukcji w instytucji autora, ale kilka przypadków, w których podstawowe informacje są albo nieobecne albo w pewnym stopniu błędnie reprezentowane, powinno zachęcać redaktorów do zapraszania dalszych recenzji przez innych klinicystów przed przygotowaniem nowych wydań. Ponieważ żadna książka nie jest dobrze powiązana, a czytelnicy nie mogą łatwo zweryfikować przedstawionych informacji, wszyscy autorzy muszą dążyć do zapewnienia dokładności, aby uczniowie nie zachowywali niewłaściwego wrażenia w trakcie swojej kariery zawodowej. Kliniczna anestezjologia ma kilka drobnych wad. Mogą one mieć niewielkie znaczenie, jak błędy ortograficzne Esmarcha (Eschmarku) lub błędne opisy obwodów znieczulenia nienasiąkliwego, ale takie rozproszone wady trochę pomniejszają wiarygodność książki 42 autorów Drippsa miało łatwiejsze zadanie, ponieważ często tylko przeglądali istniejący, dobrze skonstruowany rozdział.
Z rozczarowaniem okazało się, że ponad 40 ilustracji bloków nerwowych w Klinicznej Anestezjologii zostało powtórzonych z innej publikacji Appleton i Lange bez uprzedniej zgody autora. Chociaż zrozumiałe jest, że prawne prawa autorskie należą do wydawcy, kopiowanie prawie połowy ilustracji konkurencyjnej książki jest nieuprzejme, a praktyka powinna zostać zniechęcona, ponieważ wpłynie to negatywnie na przyszłą sprzedaż książki, z której powstało tak wiele materiałów. został pożyczony. Jedenaście ilustracji zostało odtworzonych z jednego źródła w porównywalnych rozdziałach Drippsa, ale zostało to zrobione za zgodą autora.
Obie książki zasługują na szeroką dystrybucję. Stanowią one dobrą wartość zainwestowanych pieniędzy. Chociaż ludzie powinni dokonać wyboru po osobistej ocenie, personel oddziałów anestezjologii i bibliotek zachęca się do zakupu obu podręczników.
Rod K. Calverley, MD
University of California, San Diego, La Jolla, CA 92093

[więcej w: remondis pszczyna, terapia kranio sakralna, mickey garage ]