Otyłość i cukrzyca w rozwijającym się świecie – rosnące wyzwanie ad

Wysokie ryzyko cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych związanych z otyłością u Azjatów może wynikać z predyspozycji do otyłości brzusznej, która może prowadzić do zespołu metabolicznego i upośledzonej tolerancji glukozy. Wzrost częstości występowania cukrzycy typu 2 jest ściśle związany z nasileniem otyłości. Około 90% cukrzycy typu 2 przypisuje się nadwadze. Ponadto około 197 milionów ludzi na całym świecie ma upośledzoną tolerancję glukozy, najczęściej z powodu otyłości i związanego z nią zespołu metabolicznego. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do 420 milionów do 2025 r.
Badania populacji 75 społeczności w 32 krajach wykazują, że cukrzyca występuje rzadko w społecznościach w krajach rozwijających się, gdzie zachowano tradycyjny styl życia. Natomiast niektóre społeczności arabskie, migranckie, azjatyckie, hinduskie, chińskie i amerykańskie, które przeszły westernizację i urbanizację, są bardziej zagrożone; w tych populacjach częstość występowania cukrzycy wynosi od 14 do 20%. Ponadto większość wzrostu populacji w krajach rozwijających się ma miejsce na obszarach miejskich.
Miliony przypadków cukrzycy w 2000 roku i prognozy na rok 2030, z prognozowanymi zmianami procentowymi. Dane pochodzą z Wild et al.3
W konsekwencji cukrzyca szybko staje się globalnym problemem opieki zdrowotnej, który grozi osiągnięciem pandemii do 2030 r .; Przewiduje się, że liczba osób z cukrzycą na całym świecie wzrośnie z 171 milionów w 2000 r. do 366 milionów w 2030 r. (patrz mapa) .3 Wzrost ten będzie najbardziej zauważalny w krajach rozwijających się, gdzie liczba osób z cukrzycą ma wzrosnąć z 84 milionów do 228 milionów. Według WHO Azja Południowo-Wschodnia i region zachodniego Pacyfiku są na czele obecnej epidemii cukrzycy, a Indie i Chiny stają przed największymi wyzwaniami. W tych krajach częstość i rozpowszechnienie cukrzycy typu 2 wśród dzieci również wzrastają w alarmującym tempie, co może mieć katastrofalne skutki.
Poważne powikłania sercowo-naczyniowe związane z otyłością i cukrzycą mogą przytłoczyć kraje rozwijające się, które już są obciążone ciężarem chorób zakaźnych. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest znacznie większe wśród osób otyłych, a ta grupa ma częstość występowania nadciśnienia pięciokrotnie przewyższającego częstość występowania osób o prawidłowej masie ciała. W związku z tym nadwaga i otyłość przyczyniają się do globalnego wzrostu nadciśnienia tętniczego: miliard osób miał nadciśnienie tętnicze w 2000 r., A 1,56 miliarda ludzi ma mieć ten stan do 2025.4. Wzrost ten będzie miał nieproporcjonalny wpływ na kraje rozwijające się, w których występuje nadciśnienie tętnicze. jest już wyższa niż w krajach rozwiniętych i gdzie choroba układu krążenia ma tendencję do wcześniejszego rozwoju u osób dotkniętych chorobą. Wpływ cukrzycy na powikłania chorób sercowo-naczyniowych jest również poważniejszy wśród członków większości mniejszości etnicznych w krajach zachodnich, a także wśród populacji krajów rozwijających się, gdzie zwiększony stosunek talii do bioder jest silnym predyktorem choroby niedokrwiennej serca i udar. Szacowane ryzyko chorób układu krążenia jest wyższe wśród mieszkańców Azji Południowej niż wśród białych ludzi z Zachodu lub osób pochodzenia afrykańskiego; tę różnicę można przypisać wczesnemu pojawieniu się i późniejszemu wykrywaniu cukrzycy i podwyższeniu ciśnienia krwi.
Ponadto w 2000 r. W krajach rozwijających się 2,41 mln przedwczesnych zgonów, głównie z przyczyn sercowo-naczyniowych, przypisywano paleniu
[hasła pokrewne: choroby genetyczne przykłady, okulista w płocku, lek bez recepty na hemoroidy ]
[przypisy: fotonet tychy, genowefa garage, grant jankowice ]